Kuchnia z wyspą jest trendem, który już od kilku sezonów gości w domach na całym świecie. To nowoczesne rozwiązanie, sprawdzające się przede wszystkim w dużych lub otwartych przestrzeniach, łączących kuchnię z jadalnią bądź z salonem. Coraz częściej wyspy kuchenne uwzględniane są także podczas aranżacji małych pomieszczeń. Poznaj specyfikę kuchni z wyspą i sprawdź, czy to rozwiązanie nada się do twojego mieszkania.
Kuchnia z wyspą to przede wszystkim funkcjonalność
Wyspy kuchenne zachwycają efektownym wyglądem. Czynią wnętrza bardziej modernistycznymi, podnoszą wartość wizualną pomieszczeń. To jednak tylko namiastka pozytywnych cech, wynikających z zagospodarowania kuchni w taki sposób. Wyspa daje wiele możliwości, które w praktyczny sposób przełożą się na funkcjonowanie domowników. To okazja do wspólnego gotowania bez wchodzenia sobie w drogę.
Dzięki temu kuchnia staje się miejscem spotkań i integracji domowników, a ponadto daje okazję do jednoczesnego przyrządzania posiłku i podtrzymywania kontaktu z gośćmi. Wyspa bowiem może także służyć jako barek. Wystarczy, że dostawimy do niej hokery i zorganizujemy przestrzeń na nogi, np. poprzez wydłużenie blatu.
Właściwie wybrane meble kuchenne z wyspą umożliwiają przechowywanie asortymentu kuchennego w szafce pod blatem, gdzie możemy umieścić np. zastawę. Ponadto istnieje możliwość zamieszczenia w blacie wyspy np. płyty grzewczej lub zlewu albo tuż pod nim piekarnika, czy zmywarki. Dzięki temu zachowamy podstawową zasadę funkcjonalności w kuchni, czyli planowanie na zasadzie tzw. trójkąta. Zapewni to skrócenie dystansu pomiędzy urządzeniami kuchennymi, a osoby gotujące będą mogły swobodnie i bezpiecznie działać w tym samym czasie.
W jakich mieszkaniach sprawdzi się kuchnia z wyspą?
Wyspy najlepiej sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach. Mogą stanowić świetną granicę pomiędzy strefą gotowania a salonem. Zapewnia to poczucie intymności osób gotujących, a zarazem umożliwia utrzymanie kontaktu z osobami obecnymi w jadalni czy salonie. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach gotowanie w kuluarach odeszło do lamusa, a wręcz przeistoczyło się w atrakcyjną formę spędzania czasu. Wyspa znacząco podkreśla tę przemianę i umożliwia pichcenie nawet na oczach gości.
Warto jednak podkreślić, że nie zawsze trzeba mieć do dyspozycji ogromną przestrzeń, by móc cieszyć się taką opcją we własnym mieszkaniu. Mała wyspa w kuchni też jest możliwa. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które umożliwiają zwolennikom wysp dostosowanie rozmiarów do możliwości własnych „czterech kątów”. Im mniejszą kuchnią dysponujemy, tym mniejsze elementy możemy w niej zamontować.
Przykładem są niewielkie wyspy kuchenne od IKEA: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/10471, które można kupić bez konieczności przebudowy całej przestrzeni.
Do jakiego stylu pasuje wyspa w kuchni?
Odpowiedź jest bardzo prosta – do każdego. Wszystko zależy od preferencji mieszkańców i właściwego doboru mebli, by te oczekiwania spełniały. Przyjęło się, że najczęściej wyspy stosowane są w nowoczesnych, a wręcz designerskich wnętrzach. To jednak tylko stereotyp, który łatwo obalić.
- W minimalistycznym wnętrzu można wykorzystać jasny, gładki blat, by nie odstawał od delikatnych i funkcjonalnych mebli.
- W stylu angielskim warto postawić na blat z kamienia, który doda charakteru naszej kuchni.
- W industrialnym klimacie możemy zastosować surowe wykończenia, np. metalową szafkę z marmurowym blatem.
- Do stylu rustykalnego natomiast będzie pasował drewniany blat na wyspę kuchenną, który doskonale wpisze się w koncepcję naturalnych dodatków.
Wygląd naszej wyspy powinniśmy uzależnić przede wszystkim od jej docelowego przeznaczenia. Może stanowić wyłącznie przestrzeń do gotowania, gdzie będziemy przyrządzać pyszne dania, ale także wolny blat, spełniający funkcję stołu jadalnego lub stolika kawowego. Wyspa kuchenna to miejsce, które ma podkreślić urok naszego mieszkania. Dzięki odpowiedniej aranżacji sprawimy, że będzie elementem funkcjonalnym, a jednocześnie dekoracyjnym, który zachwyci nas i naszych gości.